2018 m. gruodžio 5 d. Mokyklų pripažinimo sveikatą stiprinančiomis mokyklomis komisija įvertino lopšelio-darželio „Drugelis“ komandos parengtą Sveikatos stiprinimo programą 2019-2023 m. „Sveikatos želmenėliai“ ir priėmė sprendimą pratęsti sveikatą stiprinančios mokyklos veiklos pažymėjimą 5 metams.

***

VAIKŲ MAITINIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠAS, patvirtintas Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964 (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2018 m. balandžio 10 d. įsakymo Nr. V-394 redakcija)

DĖL VAIKŲ MAITINIMO ORGANIZAVIMO TVARKOS APRAŠO PATVIRTINIMO

***

***

 

***

SVEIKATOS DIENA „SVEIKAS AŠ – SVEIKAS DARŽELIS“

2024 m. gegužės 6 d. 

 

Lopšelyje-darželyje vyko sveikatos diena „Sveikas aš – sveikas darželis“, kurios tikslas skatinti vaikų fizinį aktyvumą, sveiką gyvenimo būdą. Svečiavosi visuomenės sveikatos specialistė Evelina Gervienė, kuri žaismingai vaikus kvietė judėti. Po aktyvių veiklų maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Karolina Domarkienė vaikus vaišino sveikais užkandžiais.

 

EKOLOGIŠKO MAISTO ŠVENTĖ

„EKO TAKUČIU – TEN KUR SVEIKA IR SKANU“ 

2023 m. spalio 26 d.

Lopšelio-darželio kieme vyko Tatulos programos lėšomis finansuojamo projekto „Eko takučiu – ten kur sveika ir skanu“ Ekologiško maisto šventė. Šventės metu vaikai, tėveliai ir darbuotojai degustavo ekologiškus produktus: sūrį, duoną, uogienę, morkas, obuolius ir jų sultis, arbatą ir sausainius, moliūgus, raugintas daržoves, keptus burokėlius, jogurtą su vaisiais. Atliko įvairias mokytojų paruoštas užduotis, lauko klasėje dekoravo moliūgus, apžiūrėjo piešinių parodą. Vaišinosi lopšelio-darželio virėjos Liudos kazane pagamintu šiupiniu.
Dėkojame vaikams, tėveliams ir mokytojams už sukurtus įvairių patiekalų receptus, kurie bus sudėti į lopšelio-darželio RECEPTŲ KNYGĄ.
Už šventės organizavimą ir gražias šventės akimirkas dėkojame maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistei Karolinai.

 

***

PASAULINĖ KOŠĖS DIENA

2023 m. spalio 10 d.    

  

   Košė – vienas iš patiekalų, iš kurio galima pasisemti grūdų teikiamos naudos. Žmonės, kurie ryte valgo košę, mažiau užkandžiauja ir taip lengviau išlaiko sveiką kūno svorį. Šis patiekalas yra puikus sudėtinių angliavandenių šaltinis, kuriame gausu vitaminų, mineralų, skaidulinių medžiagų, padedančių veikti geram virškinimui, bei suteikia ilgą sotumo jausmą.
   Nuo pat ryto lopšelio-darželio bendruomenė rinkosi kieme, nes kazane virė perlinių kruopų košė. Mokytoja Daiva vedė rytinę mankštą, priešmokyklinių grupių ugdytinės sušoko „Meškučių“ šokį, kurį bandėme pakartoti visi kartu.  Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Karolina vaikams priminė, kodėl yra svarbu valgyti košę, jos naudą sveikatai ir pakvietė visus pusryčiauti. Vaikams buvo neįprasta, įdomu košę valgyti lauke.
   Grupėse vyko pokalbiai apie sveiką mitybą, organizmo aprūpinimą reikiamomis maistinėmis medžiagomis. 4-osios ir 8-osios grupių vaikai dalyvavo užsiėmime „Sveiko maisto lėkštė“.
    Dėkojame Karolinai, virtuvės darbuotojoms ir Giedriui už išvirtą skanią ir sveiką košę!!!

***

LOPŠELIO-DARŽELIO ŠILTNAMYJE ĮRENGTOJE EDUKACINĖJE ERDVĖJE

VAIKŲ SUPAŽINDINIMAS SU EKOLOGIŠKOMIS DARŽOVĖMIS

2023 m. spalio 6 d.

              Įgyvendinant Tatulos programos ekologijos viešinimo projektą „Eko takučiu – ten, kur sveika ir skanu“, 3-5 metų amžiaus vaikai kartu su Biržų rajono ūkininke Justina Tuomiene ir lopšelio-darželio maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialiste Karolina Domarkiene lopšelio-darželio šiltnamyje, įrengtoje edukacinėje erdvėje, kalbėjo tema „Kas auga darže?“. Vaikai susipažino su daržovėmis, kurios auga šiltnamio lysvėse, sužinojo kaip jas reikia auginti, kad jos būtų ekologiškos. Justina iš savo ūkio atvežė ekologiškų moliūgų, cukinijų, paprikų, pastarnokų ir kitų daržovių, kurias vaikai ne tik atpažino, bet uostė ir ragavo. Taip pat, ūkininkė darželiui padovanojo braškių sodinukų, kuriuos vaikai sodino, ne tik sau, bet ir draugams.
Ačiū Justinai ir Karolinai už puikią edukaciją vaikams!

***

BĖGIMO VARŽYBOS LENGVAATLEČIO JONO PIPYNĖS TAUREI LAIMĖTI BIRŽŲ MIESTO

ASTRAVO DVARO PARKE

2023 m. balandžio 28 d.

Akimirkos iš bėgimo varžybų Biržų miesto Astravo dvaro parke, kuriose dalyvavo Lopšelio-darželio „Drugelis“ 9-osios grupės priešmokyklinukai. 2023 m. bėgimas pirmą kartą vyko Astravo dvaro parko teritorijoje.

Dėl vaikų saugumo buvo vykdomas ne vienas masinis startas, o daug atskirų bėgimų. Pagal dalyvių amžių buvo paruoštos ir atskiros trasos. Visos jos nebuvo ilgos ir visiems įveikiamos, vieniems lengviau, kitiems teko paplušėti labiau. Kad emocijos būtų tik pozityvios, organizatoriai paruošė medalių jūrą.

Vaikų startai įspūdingi ne tik dėl natūralių emocijų, bet ir tuo, kad bėgant patiems mažiausiems teisėjų ir asistentų komanda neretai būna kone tolygi bėgančiųjų skaičiui. Beveik kaip tikrame profesionalų sporte!
Bėgimą organizavo Biržų kūno kultūros ir sporto centras.

***

EKOLOGIŠKŲ PRODUKTŲ GAMYBOS IR VARTOJIMO NAUDOS VIEŠINIMAS LOPŠELYJE-DARŽELYJE

2022 m. spalio 10 d.

   Lopšelyje-darželyje vyko antrasis programos „Ekologiškų produktų gamybos ir vartojimo naudos viešinimas Biržų rajono švietimo įstaigose“ renginys „SALDU GARDU SU „DRUGELIU“. 6-osios ikimokyklinio ugdymo grupės 4-5 metų vaikai iš ekologiškų obuolių skiltelių suvėrė ilgas girliandas ir spaudė obuolių sultis. Jiems talkino mokytoja Ligita V. ir padėjėja Gena K.  8-osios ikimokyklinio ugdymo grupės 4-5 metų vaikai užmaišė tešlą, o lopšelio-darželio virėjos iškepė skanų obuolių pyragą. Taip pat vaikai vėrė obuolių skiltelių girliandą, jiems padėjo mokytoja Dovilė T. ir padėjėja Ligita L.  9-osios priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai gamino ekologiškus obuolius įdarytus su varške sutrinta trintuvu. Vaikus motyvavo mokytoja Dangyra P. ir padėjėja Snieguolė K.
  Baigiamajam renginiui visi susirinko į meninio ugdymo salę, kurioje vaikai spaudė obuolių sultis ir jas ragavo, degustavo obuolių pyragą bei keptus obuolius. Apžiūrėjo ekologiškus produktus, iš kurių lopšelyje-darželyje virėjos gamina kokybiškus ir sveikus patiekalus. Renginį vedė maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Aleksandra V.

***

BĖGIMO VARŽYBOS NUSIPELNIUSIO TRENERIO POVILO KAROBLIO TAUREI LAIMĖTI

2022 m. rugsėjo 29 d.

Puikios nuotaikos, nusiteikę optimistiškai ir skambant muzikai lopšelio-darželio 9-osios priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai dalyvavo bėgimo varžybose nusipelniusio trenerio Povilo Karoblio taurei laimėti. Varžybos vyko Biržų miesto stadione, kurias organizavo Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centras. 

Varžybų dalyviai buvo suskirstyti į aštuonias amžiaus grupes, atskirai berniukai ir mergaitės. Savo jėgas sportininkai galėjo išbandyti keturiose skirtingų atstumų trasose. Gausiausias bėgikų būrys darželinukų dėl saugumo startavo keliais srautais. Mažuosius bėgikus palaikė ne tik renginio vedėjas Audris Viduolis, bet ir vaikus lydintys asmenys, šeimos nariai bei kiti bėgimo aistruoliai. Visi bėgimo dalyviai, įveikę trasą, buvo apdovanoti dalyvio medaliais, o pirmieji pasiekę finišą – atminimo taurėmis.  Visi dalyviai buvo vaišinami raudonskruosčiais obuoliais.

 

***

PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA LOPŠELYJE-DARŽELYJE

2022 m. balandžio 8 d.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) balandžio 7 d. yra paskelbusi PASAULINĖS SVEIKATOS DIENA. Šių metų jos šūkis – „Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“.
Šiai dienai paminėti lopšelio-darželio kieme vyko įvairios veiklos, orientacinės užduotys vaikams. Atlikti orientacinę užduotį „Surask lobį“ buvo išdalinti laiškai su aprašymu, kaip lobio ieškoti. Vaikai su nekantrumu ieškojo orientyrų ir suradę dėlionės detales, turėjo jas sudėti ir sužinoti kur paslėptas lobis. O jis sveikuoliškas ir skirtas kiekvienam. Teko prisiminti kaip reikia juo dalintis… Daug judėję, bėgioję ir laipioję, vaikai su apetitu suvalgė sveikuolišką lobį. Prisiminė ką sveika valgyti, o ką – ne.
Ačiū ikimokyklinio ugdymo mokytojai metodininkei Daivai, maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistei Aleksandrai už idėją ir jos įgyvendinimą.

***

KONKURSO „SVEIKATIADA“  – „PIETŲ KOVŲ RINGAS!“

2022 m. kovo 28 d. – balandžio 5 d.

6-oji ir 7-oji ikimokyklinio ugdymo grupė – šalies projekto „Sveikatiada“ konkurso „Pietų kovų ringas“ dalyvės. 6-osios grupės vaikai dalyvavo pietų kovose. Gamino sveikuolišką patiekalą Kviečių kotletus. Jiems padėjo maitinimo specialistė ir darželio virėjos. Pačių gamintas patiekalas vaikams labai patiko.
7-osios grupės vaikai iš įvairių daržovių gamino sveikus verinukus. Lopšelio-darželio virtuvėje, stebėjo, kaip kepa daržovės. O jų buvo ir neįprastų: tai batatas, baklažanas. Keptos daržovės labai skanu!

***

KONKURSAS „SVEIKATIADA“ – „MANO MĖGSTAMIAUSIAS UŽKANDIS!“

2022 m. vasario 10 d.

              7-osios ikimokyklinio ugdymo grupės vaikai kartu su mokytoja Inga Č. ir maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialiste gamino sveikus užkandžius, juos ragavo ir vaišino draugus.

 

EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI „PRIE ARBATOS PUODELIO. ARBATŽOLĖS“

2022 m. sausio 17-21 d.

    Lopšelio-darželio 8-ojoje ir 9-ojoje grupėse vyko edukaciniai užsiėmimai apie vaistažoles. Tikslas – teikti žinias apie vaistažoles, stiprinti imunitetą savo užaugintomis vaistažolių arbatomis. Vaikai klausėsi maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistės Aleksandros pasakojimų apie lietuviškas vaistažoles, jų gydomąsias savybes. Kalbėjome apie įvairių vaistažolių naudą žmogaus sveikatai, kad jų arbata ne tik skani ir kvapni. Vaikai susipažino su arbatos ir medaus sveikatinamuoju poveikiu, natūraliais būdais stiprinti imunitetą šaltuoju metų periodu. Ragavome, uostėme liepžiedžių, mėtų, medetkų, šalavijų, ramunėlių ir aviečių arbatų. 

    Vaikai piešė ir aplikavo arbatžoles, bitutes ir medų. Patobulino sveikatos saugojimo ir pažinimo, komunikavimo, meninę ugdymosi kompetencijas. 

   Vaistažolės yra vaistas, ir maistas, aprūpinantis organizmą reikalingomis natūraliomis medžiagomis, tinka gerti ir profilaktiškai. Labai svarbu augalus gerai pažinti bei tinkamai vartoti.

 

AKCIJA „ČESNAKAS IR MEDUS – SVEIKATA GERA BUS“

 

PASAULINĖ ŠIRDIES DIENA

2021 m. rugsėjo 29 d.

        Lopšelyje-darželyje buvo minima Pasaulinė Širdies diena. Ikimokyklinio ugdymo mokytojos papasakojo vaikams apie širdies atliekamą darbą, jos svarbą žmogui, kodėl ją reikia išsaugoti sveiką. Vaikai sukūrė darbelį, kad mama, tėtis ir seneliai nepamirštų rūpintis savo širdele. Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Aleksandra priešmokyklinio ugdymo ir dviejose ikimokyklinio ugdymo grupėse pasiūlė vaikams su stetoskopu pasiklausyti savo širdelės plakimo. Vieni vaikai širdelės tuksenimą lygino su būgno skambėjimo garsu, kitiems primenančiu jodinėjimą arkliuku. Saugokime savo širdeles !

BĖGIMO VARŽYBOS NUSIPELNIUSIO TRENERIO POVILO KAROBLIO TAUREI LAIMĖTI

2021 m. rugsėjo 17 d.

    Lopšelio-darželio priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai kartu su priešmokyklinio ugdymo mokytoja Dangyra ir ikimokyklinio ugdymo mokytoja Daiva dalyvavo Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centro organizuotose bėgimo varžybose Povilo Karoblio taurei laimėti. Dalyvius palaikė darželio direktorius Andrius. Priešmokyklinukai varžėsi I amžiaus grupėje (2015 m. gim.) bėgdami 300 m nuotolį Biržų Jaunimo stadione. Vaikai buvo apdovanoti atminimo medaliais ir sveikuoliškais prizais.

SVEIKATINIMO UŽSIĖMIMAI 

2021 m. rugpjūčio 3 – 5 d.

      Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Aleksandra vedė profilaktinės plokščiapėdystės mankšteles ankstyvojo amžiaus vaikams.  Užsiėmimai prasidėjo vaikščiojimu pasistiebus, ant pirštų galiukų. Pramankštinę pėdutes vaikai atliko įvairius pratimus, stiprinančius pėdų ir kojų raumenis bei raiščius. Keliavo „kliūčių ruožu“: basomis bandė pajusti įvairių tekstūrų paviršius, lipo į „kalną“, trepsėjo ant nelygių paviršių, ėjo akmenukų kilimu. Įveikę „kliūčių ruožą“ vaikai savo pėdutes masažavo kamuoliuku nelygiu paviršiumi, bandė kojų pirštais paimti servetėlę. Ikimokyklinio ugdymo mokytojų padėdami „paliko“ pėdučių antspaudus ant popieriaus. Sveikos pėdutės – laimingas vaikas !

EDUKACINIAI UŽSIĖMIMAI APIE ĮVAIRAUS MAISTO MEDŽIAGŲ SVARBĄ IR NAUDĄ ORGANIZMUI

2021 m. rugpjūčio 2 – 3 d.

       Sveiki mitybos įpročiai susiformuoja jau vaikystėje, todėl ypatingai svarbu juos diegti ir formuoti ankstyvame amžiuje.  Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Aleksandra, apie įvairių maisto medžiagų svarbą, vedė edukacinius užsiėmimus lopšelio-darželio 3-6 metų amžiaus ugdytiniams.  Vaikai klausėsi pasakojimo apie vitaminus ir mineralus vaisiuose, daržovėse ir uogose, ir apie sulčių naudą mūsų organizme. Po įdomaus pasakojimo, vaikai patys pasirinkdami sudedamąsias dalis, ruošė vaisius ir daržoves sulčių gamybai. Visi labai džiaugėsi galėdami pasigaminti sulčių ir nusprendė, kad pačių spaustos sultys yra skaniausios!

VAISIŲ IR DARŽOVIŲ BEI PIENO IR PIENO PRODUKTŲ VARTOJIMO SKATINIMAS LOPŠELYJE-DARŽELYJE

2021 m. gegužės 17 d.

           Lopšelis-darželis ne vienerius metus dalyvauja ES programoje „Vaisių ir daržovių bei pieno ir pieno produktų vartojimo skatinimas ugdymo įstaigose“. Šios programos tikslas – skatinti vaikus pasirinkti vaisius ir daržoves, padėti vaikams formuoti sveikos mitybos įpročius. Lopšelio-darželio socialiniai partneriai UAB „Jugleta“ padovanojo vaikams stalo žaidimus ,,Maitinkis sveikai ir atsakingai“, ,,Vaisių kelionė“, ,,Daržas“, ,,Kaip atsirado ant stalo“. Vaikai susidomėję šiuos stalo žaidimus žaidžia grupėse lavindami atmintį, pastabumą. Kartu mokosi atpažinti vaisius ir daržoves, sveikus maisto produktus, formuojasi sveikos mitybos įpročius. Dėkojame UAB „Jugleta“ už šias dovanas.

PASAULINĖ SVEIKATOS DIENA DARŽELYJE

2021 m. balandžio 7 d.

         Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) balandžio 7-ąją dieną mini Pasaulinės sveikatos dieną, kurios šių metų šūkis: „Gelbėkime gyvybes, kurkime teisingesnį ir sveikesnį pasaulį“. Ši diena maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistės Aleksandros iniciatyva buvo paminėta ir lopšelyje-darželyje. Ankstyvojo, ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikai dalyvavo edukacinėse veiklose, žaidė judrius žaidimus. Ankstyvojo ugdymo grupėse vaikai spalvino vaisius ir daržoves, gamino ir ragavo salotas „Sveikuoliai“. Ikimokyklinukai spalvino vaisius ir daržoves, prisiminė Sveiko maisto piramidę, dėliojo savo pačių sukurtą Vaisių dėlionę, gamino ir ragavo salotas „Sveikuoliai“. Priešmokyklinukai suruošė tikrą sulčių degustavimo laboratoriją-spaudė ir ragavo vaisių, daržovių sultis.

      Aleksandra naudodamasi mokomaisiais antspaudukais aiškino vaikams, kad virusai keliauja per neplautas rankas, mokė taisyklingai jas nusiplauti.  Ugdytiniams už pastangas buvo įteikti  diplomėliai.

BĖGIMO VARŽYBOS POVILO KAROBLIO IR BIRŽŲ RAJONO MERO TAUREI LAIMĖTI

2020 m. rugsėjo 18 d.

            Lopšelio-darželio 3-iosios ikimokyklinio ugdymo ir 9-osios priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai dalyvavo Bėgimo varžybose Povilo Karoblio ir Biržų rajono mero taurei laimėti, kurios vyko Biržų miesto stadione. 

DISKUSIJA „PRIKLAUSOMYBIŲ, ALKOHOLIO IR TABAKO ŽALA SVEIKATAI“

2020 m. vasario 24 d.

             4-osios ikimokyklinio ugdymo grupės vaikai sveikatos valandėlės metu su sveikatos priežiūros specialiste Gabriele diskutavo, kokią žalą sveikatai daro rūkymo ir alkoholio vartojimas. Diskusijų metu jie sužinojo su kokiomis pasekmėmis susiduria žmonės, kurie turi priklausomybių. Šios veiklos metu vaikai apžiūrėjo paveikslėlius, palygino rūkančio ir nerūkančio žmogaus plaučių maketus, susikaupusias dervas ir aptarė, kokią žalą teikia žmogui rūkymas. Vaikai buvo mokomi ir skatinami kuo daugiau diskutuoti, kritiškai mąstyti. Atliko užduotį „Kas gali atsitikti, jei ką nors veikiantys žmonės darytų išgėrę alkoholinių gėrimų ?“. 

  Informuojame, kad vadovaudamiesi Vaikų maitinimo organizavimo tvarkos aprašu, patvirtintu Lietuvos Respublikos sveikatos ministro 2011 m. lapkričio 11 d. įsakymu Nr. V-964, tėveliams pateikus gydytojo raštišką nurodymą (Formą E027-1) lopšelyje-darželyje nuo 2021 m. vasario 1 d. organizuojamas pritaikytas maitinimas vaikams, turintiems alergiją maisto produktams.

Maitinimo organizavimo ir higienos priežiūros specialistė Aleksandra parengė lankstinuką. 

Lankstinukas turintiems alergiją maisto produktams

„NORIU AUGTI SVEIKAS“

2020 m. sausio 30 d.

                3-iojoje priešmokyklinio ugdymo grupėje savaitės tema „Noriu augti sveikas“. Lopšelio-darželio virėja Liuda pakvietė vaikus, mokytoją Renatą ir dietistę Jurgitą drauge pasigaminti ir išsikepti sveikuolišką bananų duonelę. Vaikai turėjo galimybę patys dalyvauti duonelės kepime. Jie mušė kiaušinius, juos plakė, lupo bananus, juos trynė, bėrė miltus, minkė tešlą. Kaip smagu ir gardu valgyti pačių pasigamintą duoną, užsigeriant vaistažolių arbata.

SUSITIKIMAS SU BOKSO TRENERIU

2020 m. sausio 22 d.

            Darželio sporto salėje 4-osios, 3-iosios ir 8-osios grupių ugdytiniai susitiko su Biržų bokso klubo „Terminator“ įkūrėju, bokso treneriu Virgilijumi Stapulioniu. Treneris papasakojo vaikams kokia sporto šaka yra boksas, kad geriausia pradėti užsiimti šia sporto šaka nuo 7 metų ir svarbiausia, kad boksuotis – tai nereiškia muštis. Treniruočių metu atliekami pratimai pagerina koordinaciją, vikrumą, fizinį pasiruošimą ir sveikatą. Kartu su mažaisiais atliko mankštą, mokė juos kaip užimti pradinę bokso padėtį. Smagiausia vaikams buvo išbandyti bokso pirštines. 

„SVEIKI DANTUKAI“

2020 m. sausio 21 d.

                3-iosios priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai visą savaitę mokėsi, kaip išsaugoti sveikus dantukus. 

„SVEIKO MAISTO PIRAMIDĖ“

2019 m. lapkričio 11 d.

                   Sveikatos priežiūros specialistė Gabrielė vaikus supažindino su sveiko maisto piramide, paaiškino kas sveika ir ką reikia valgyti. 

 

BĖGIMO VARŽYBOS NUSIPELNIUSIO TRENERIO POVILO KAROBLIO IR SIGNATARO PETRO POŠKAUS TAUREI LAIMĖTI

2019 m. spalio 18  d.

                 Biržų tvirtovės kieme vyko tarptautinės bėgimo varžybos nusipelniusio trenerio Povilo Karoblio ir signataro Petro Poškaus taurei laimėti. Rinkosi maži ir vyresni bėgikai, lydimi vaikų darželių ir bendrojo lavinimo mokyklų mokytojų, trenerių. Varžybose dalyvavo ir mūsų lopšelio-darželio 3-iosios priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai. Atvyko ir kitų rajonų jaunieji bėgikai. Varžybas organizavo Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centras, Lengvosios atletikos asociacija. Šio bėgimo tikslas – populiarinti bėgimą, kaip vieną iš sveikatinimo priemonių, sudaryti sąlygas bėgikams rungtyniauti tarpusavyje, skatinti vaikų fizinį aktyvumą.

                  Stebėti varžybas, apdovanoti nugalėtojus atvyko P. Karoblio dukra Dalia Karoblytė-Aleksė, Lengvosios atletikos asociacijos prezidentas Danielius Kuprys, vienas iš varžybų sumanytojų buvęs P. Karoblio auklėtinis,  Lengvosios atletikos asociacijos valdybos pirmininkas, viceprezidentas Algirdas Maldūnas. Varžybų dalyvius pasveikino, sėkmės ir dalyvavimo džiaugsmo palinkėjo rajono Savivaldybės meras Vytas Jareckas.

                 Varžybos prasidėjo nuo jauniausių bėgikų – gimusių 2013 metais ir jaunesnių – bėgimų. Vaikams bėgti padėjo dviratininkas, vadovavęs bėgikų kolonai. Bėgikai, atsižvelgiant į amžių, bėgo nuo 300 m iki 1000 metrų.

                   Visi grupių nugalėtojai buvo apdovanoti UAB „Stiklita“ prizais, o visi bėgimo dalyviai gavo atminimo medalius.  Prizai buvo įteikti ir jauniausiam bei vyriausiam varžybų dalyviui.

 

                                     PATVIRTINTA

                                                                            Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“

                                                                         direktoriaus 2019 m. spalio 15 d.

                                                  įsakymu Nr. V – 97

BIRŽŲ LOPŠELIS-DARŽELIS „DRUGELIS“

6-OSIOS IKIMOKYKLINIO UGDYMO GRUPĖS PROJEKTAS

KAI RANKYTĖS ŠVARIOS – ŠYPSOSI VEIDELIS“

TIKSLAS:

Formuoti 2-3 metų amžiaus vaikų sveikatai saugoti ir stiprinti būtinus įpročius.

UŽDAVINIAI:

1. Supažindinti su asmeninei higienai reikalingais daiktais (šukomis, nosine, muilu, rankšluosčiu, dantų pasta).

2. Ugdyti(s) kūno švaros ir tvarkos įpročius mokant darželyje savarankiškai naudotis asmens higienos priemonėmis (muilu, nosine, rankšluosčiu) ir tualetu.

3. Mokyti(s) savarankiškai nusirengti ir apsirengti, tvarkingai sudėti drabužėlius ant kėdės, į savo asmeninę daiktų spintelę.

4. Mokyti(s) paimti ir taisyklingai laikyti stalo įrankius (šaukštą, šaukštelį), stengtis valgyti tvarkingai, gerti iš puoduko, naudotis servetėle.

5. Ugdyti(s) įprotį gražiai elgtis prie stalo (pasakyti „ačiū“).

DALYVIAI: 6-osios grupės vaikai, tėvai (globėjai), ikimokyklinio ugdymo mokytojo padėjėjas, sveikatos priežiūros specialistas.

TRUKMĖ: Nuo 2019 m. spalio 18 d. iki 2019 m. gruodžio 20 d.

2-3 METŲ VAIKŲ UGDOMOSIOS VEIKLOS PLANAS

MĖNUO VEIKLOS FORMOS IR IDĖJOS VAIKŲ VEIKLAI VAIKŲ PASIEKIMAI
Spalio 18 d. Mokomasis filmukas vaikams „Higiena“.

Susipažinimas su asmens higienos priemonėmis (muilas, šukos, servetėlės ir rankšluostis).

Atpažįsta ir parodo asmens higienos priemones, pasako jų paskirtį. Bando šukuoti mokytoją ir draugus.
Spalio 25 d. Išklausys V. Griciūtės eilėraštį „Nusiprausiu“. Praktinė veikla „Rankyčių maudynės“ – rankų plovimas, veido prausimasis.

Individualūs pokalbiai su tėveliais apie vaikų asmens higieną.

Atmintinė tėveliams apie vaikų asmens higieną.

Atsiraito rankoves, muiluojasi ir plaunasi rankas, prausiasi veidą bet kaip. Susiranda savo rankšluostį, nusišluosto.
Lapkričio 8 d. Žaidimas „Mes – vaikučiai gražūs“. Mokytis naudotis servetėle, šukomis. Pastebi, kad reikia valyti nosį, išsiima iš pakelio servetėlę, panaudoja ir išmeta į šiukšlių dėžę. Atsineša savo šukas, plaukus šukuojasi savarankiškai.
Lapkričio 15 d. Žaidimas „Paslaptis“. Naudojimasis tualetu.

Ikimokyklinio ugdymo mokytojo padėjėjas padės išmokti naudotis tualetu, tualetiniu popieriumi.

Savarankiškai nueina į tualetą, bando teisingai naudotis tualetiniu popieriumi, nuleidžia vandenį. Žino, kur mergaičių, kur berniukų tualetas pagal ženklus.
Lapkričio 22 d. Žaidimas „Mano spinta“. Rūbų ir avalynės priežiūra.

Namų užduoties aptarimas. Tėvų atneštų nuotraukų žiūrėjimas, komentavimas.

Susiranda savo spintelę, nusivelka atsegtus rūbelius, nusimauna atrištus batus.

Žiūri nuotraukas ir pasako kaip namie tvarko savo rūbelius.

Lapkričio 29 d. Žaidimas „Veidrodžių karalystė“- apžiūrės savo dantukus veidrodyje. Dantukų priežiūra. Susipažįsta su dantų šepetėliu, dantų pasta, jų naudojimu. Bando valytis dantukus.
Gruodžio 6 d. Žaidimas „Svečiuose pas lėlę Kotryną“. Elgesys prie stalo.

Namų užduoties aptarimas. Tėvų atneštų nuotraukų žiūrėjimas ir komentavimas.

Randa savo vietą prie stalo, paima ir laiko taisyklingai šaukštą ir šaukštelį. Stengiasi valgyti tvarkingai, atsistojus pristumia kėdutę. Pasako ačiū.

Žiūri nuotraukas ir pasako draugams kaip valgo namie (kaip laiko šaukštą ir pan.).

Gruodžio 9 d. Pokalbis – praktinė veikla tema “Kai rankytės švarios – šypsosi veidelis“ sveikatos priežiūros kabinete. Mokysis suprasti kada ir kodėl vaikams reikia plautis rankas.

Namų užduoties aptarimas. Tėvelių atneštų nuotraukų žiūrėjimas ir komentavimas.

Vaikai atsako į klausimus: Kodėl reikia plautis rankas?

Kada reikia plautis rankas?

Žiūri nuotraukas ir pasako ką daro: plaunasi rankas (su kuo plaunasi rankas, kas padeda).

Gruodžio 20 d. Svečiuose kiškis Baltaausis.

Žaidimas – pramoga „Stebuklingas maišelis“ – trauks daiktus ir prisimins jų paskirtį (muilas, šukos, vienkartinė nosinė). Spalvins rankų trafaretus, prisimins ko išmoko.

Vaikai parodo:

– savo rankšluostį;

– kaip reikia plautis rankas;

– pavadina muilą, šukas, servetėlę;

– pavalgydina su šaukštu ir šaukšteliu lėlę.

Tėvų (globėjų), sveikatos priežiūros specialisto idėjos, pagalba, dalyvavimas projekte:

1. Pokalbis – praktinė veikla 2019-12-09 (su sveikatos priežiūros specialistu);

2. Namų užduotys: kartu su tėvų pagalba teisingai plautis rankas, tvarkingai susidėti rūbelius ant kėdės, taisyklingai rankoje laikyti šaukštą, šaukštelį.

3. Nuotraukas su vaikų veikla siųsti mokytojai el. paštu vligita@gmail.com; arba per Mesenger programėlę.

Projektą parengė ikimokyklinio ugdymo mokytoja Ligita Vitartienė

***

AKCIJA „VALGAU ČESNAKĄ – ESU SVEIKAS“

2019 m. spalio mėn. – 2020 m. kovo mėn.

             Artėjant šaltajam sezonui ir, kad vaikučiai būtų sveiki, imuniteto stiprinimui 3-ios, 4-os ir 8-os grupių (4-6 metų) vaikams kiekvieną antradienį prieš pietus patiekiama duonos riekelė su sviestu ir česnaku. 

SVEIKATOS VALANDĖLĖ „ASMENS HIGIENA“

2019 m. spalio 8 d.

,EUROPOS JUDUMO SAVAITĖS „ŽINGSNIUOKIME KARTU“

RENGINIAI

2019 m. rugsėjo 16 d.

              Pasiruošimas Judumo savaitei ir priešmokyklinukų žygis pėsčiomis į B. Dauguviečio parką.

2019 m. rugsėjo 17 d.

           „Širvėnos metrai“ – vaikų (5-6 m.) ir lopšelio-darželio bendruomenės atstovų bėgimas 30 m pėsčiųjų ir dviračių taku prie Širvėnos ežero. 3-iosios, 4-osios ir 8-osios grupių vaikų išvyka į žaidimų aikštelę.

2019 m. rugsėjo 18 d.

               Dviračių ir paspirtukų varžybos vyko lopšelio-darželio kieme, dalyviai (2-5 m.) vaikai ir darželio darbuotojai.  Aukštaitijos krepšinio mokyklos treneris Lukas darželio sporto salėje pravedė krepšinio treniruotę.

2019 m. rugsėjo 19 d.

              „Judrus koridorius“ – visą savaitę, vaikai eidami per lopšelio-darželio koridorius, atliko įvairias sportines užduotis. Vyko varžybos „Futboliukas“ (5-6 m.) vaikams, jų tėveliams ir darbuotojams.

2019 m. rugsėjo 20 d.

                Europos judumo savaitė baigėsi orientacinėmis varžybomis. O Smagiai parungtyniavus, labai gardūs obuoliai iš mokytojos Dovilės sodo…

                Ačiū renginio kuratoriai Daivai, visoms mokytojoms, jų padėjėjoms už linksmą, įdomią ir pilną staigmenų edukacinę savaitę vaikams !

                                                                                                                                                       PATVIRTINTA

                                                                                                                                 Biržų lopšelio-darželio „Drugelis”

                                                                                                                                 direktoriaus 2019 m. rugsėjo 5 d.

                                                                                                                                 įsakymu Nr. V – 76

BIRŽŲ LOPŠELIO-DARŽELIO „DRUGELIS”

EUROPOS JUDUMO SAVAITĖS „ŽINGSNIUOKIME KARTU“

NUOSTATAI

I SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Biržų lopšelis-darželis „Drugelis” organizuoja vaikų, tėvelių ir darbuotojų Europos judumo savaitę „Žingsniuokime kartu“ (toliau – renginiai).

2. Renginių nuostatai reglamentuoja renginio tikslą, uždavinius, dalyvius, jo organizavimą ir eigą. Šie nuostatai skelbiami www.lddrugelis.lt internetiniame puslapyje.

II SKYRIUS

TIKSLAS IR UŽDAVINIAI

3. Renginių tikslas:

3.1. Skleisti informaciją ir aktyviai įsijungti į 2019 m. Europos judumo savaitę „Žingsniuokime kartu“.

4. Uždaviniai:

4.1. Lopšelyje-darželyje organizuoti įvairius judėjimo renginius.

4.2. Skatinti 2-6 m. amžiaus vaikus važiuoti paspirtukais, balansiniais dviratukais, triračiais ir dviratukais.

4.3. Į Europos judumo savaitės renginius įtraukti lopšelio-darželio bendruomenės narius, vaikų tėvus.

III SKYRIUS

DALYVAVIMO SĄLYGOS

5. Dalyviai: Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ 2-6 m. vaikai, bendruomenės nariai, kviestiniai svečiai.

6. Renginiai vyks 2019 m. rugsėjo 16 – 20 d. 10.00 val.

Dauguma renginių vyks lopšelio-darželio „Drugelis“ kiemo teritorijoje, pėsčiųjų ir dviračių take prie Širvėnos ežero ir B. Dauguviečio parke.

IV SKYRIUS

ORGANIZAVIMO TVARKA

7. Pasiruošimas renginiams:

7.1. 2019 m. rugsėjo 9 – 13 d. grupėse bus vykdomi pokalbiai sportine tematika, prisimins kokią naudą duoda mankšta, žaidimai. Mokytojos su vaikais kurs su sportu susijusius darbelius.

8. Renginių eiga:

8.1. 2019 m. rugsėjo 16 – 20 d. vyks akcijos:

8.1.1. „Į darželį su paspirtuku ar dviračiu“ – kiekvieną rytą vaikai ir tėveliai bus kviečiami atvykti dviratukais, triratukais ir paspirtukais.

8.1.2. „Gerai jaučiuosi – nes mankštinuosi“ – vaikai visus metus darys mankštą darželio kieme ar salėje.

8.1.3. „Drugelio ratukai“ – vaikai ir tėveliai atėję į darželį, visą savaitę prieš eidami į grupę, bėgs ratukus apie darželį.

8.1.4. „Judrus koridorius“ – visą savaitę, vaikai eidami per darželio koridorius, atliks įvairias sportines užduotis.

8.1.5. 2019 m. rugsėjo 16 d. (pirmadienį) – žygis pėsčiomis į B. Dauguviečio parką, vaikai atliks įvairias judrias užduotis.

8.1.6. 2019 m. rugsėjo 17 d. (antradienį) – „Širvėnos metrai“ – vaikai (5-6 m.) ir bendruomenės atstovai bėgs 30 m pėsčiųjų ir dviračių taku prie Širvėnos ežero.

8.1.7. 2019 m. rugsėjo 18 d. (trečiadienį) – dviračių ir paspirtukų varžybos darželio kieme, dalyviai (2-5 m.) vaikai ir darželio darbuotojai.

8.1.8. 2019 m. rugsėjo 19 d. (ketvirtadienį) – „Linksmosios estafetės“ vaikams ir suaugusiems; varžybos „Futboliukas“ (5-6 m.) vaikams, jų tėveliams ir darbuotojams.

8.1.9. 2019 m. rugsėjo 20 d. (penktadienį) – „Orientacinės varžybos“ darželio kieme (2-6 m.) vaikams.

V SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

9. Varžybų koordinatorė: Daiva Greviškienė, Biržų lopšelio-darželio „Drugelis“ ikimokyklinio ugdymo vyresnioji mokytoja, tel. +370 685 76202, el. p. info@lddrugelis.lt;

***

PIEŠINUKŲ PARODA „MANO SAUGI VASARA“

„DARŽOVIŲ, VAISIŲ IR UOGŲ PLOVIMAS“

2019 m. liepos 29 d.

             Sveikatos priežiūros specialistė Gabrielė, vaikams pravedė sveikatos valandėlę apie daržovių, vaisių, uogų teisingą plovimą ir kokie pavojai tyko jų nenuplovus. Žiūrėjo filmukus ir papasakojo vaikams kaip reikia saugiai elgtis su gyvūnais.

PAMOKĖLĖS IR UŽSIĖMIMAI „SVEIKI DANTUKAI“

2019 m. birželio 3 – 28 d.

            Darželyje praktiką atliko Neda Nevedomskytė, Utenos kolegijos studentė, studijuojanti pagal burnos higienos studijų programą. Vykdomos pamokėlės, užsiėmimai, kurių tikslas – formuoti teisingus burnos higienos įpročius bei motyvuoti vaikus kasdien valyti dantukus. Neda papasakojo vaikams kaip teisingai prižiūrėti dantukus, kad jie būtų sveiki ir naudodami dantų muliažą  praktiškai mokėsi taisyklingai juos valyti. Daug emocijų sukėlė filmukai, kurie dar kartą priminė pagrindines jų gedimo priežastis. Aktyviai įsitraukę į diskusiją ir aptarę dantukams naudingus ir kenksmingus produktus, vaikai atliko užduotėlę ,,Linksmas ir liūdnas dantukas“. Žavi vaikų fantazija atsiskleidė ne tik kūrybinguose piešinukuose, jie aplikavo besišypsančius dantukus, kūrė apie juos pasakojimus.

         Darželyje surengta parodėlė primins, kad dantukais rūpintis labai svarbu. Įteiktos vaikams dantų valymo lentelės skatins juos nepamiršti išsivalyti dantukus ryte ir vakare, o privalgius saldumynų burnytę išsiskalauti vandenuku.

PRIEŠMOKYKLINUKŲ ORIENTAVIMOSI SPORTO ŽYGIS

„ATEIK IR ĮVEIK – 2019“

2019 m. gegužės 7 d.

                3-iosios ir 7-osios grupių priešmokyklinukų komanda dalyvavo Biržų mokyklos-darželio „Vyturėlis“ organizuotame orientavimosi sporto žygyje ,,Ateik ir įveik – 2019”. Renginys vyko A. Dauguviečio parke. Žygio metu vaikai susipažino su orientavimosi sportu ir išbandė savo jėgas įveikdami trąsą. Išmoko aplinkoje orientuotis pagal žemėlapį. Bendraudami ir bendradarbiaudami tarpusavyje bei su kitų komandų nariais patyrėme teigiamų emocijų. Ragavome net kareiviškos košės …

BĖGIMO VARŽYBOS JONO PIPYNĖS IR BIRŽŲ MERO TAUREI LAIMĖTI

2019 m. gegužės 3 d.

                3-iosios ir 7-osios priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai dalyvavo Biržų miesto pilies kieme bėgimo varžybose legendinio mūsų kraštiečio lengvaatlečio, daugkartinio Lietuvos rekordininko bėgiko ir slidininko Jono Pipynės ir Biržų mero taurei laimėti. Varžybas organizavo Biržų kūno kultūros ir sporto centras.  Pirmosios prie starto linijos stojo mažiausios mergaitės 300 metrų bėgimui, kurioms vadovavo policijos bičiulis Amsis. Vaikams smagu buvo draugiškai lenktyniauti. Visi varžybų dalyviai buvo apdovanoti šių varžybų atminimo medaliais.

TARPTAUTINIS ŠAŠKIŲ TURNYRAS „PRIEŠMOKYKLINUKAI ŽAIDŽIA ŠAŠKĖMIS“

2019 m. balandžio 18 d.

             Lopšelio-darželio salėje vyko penktą kartą organizuotas šaškių turnyras „Priešmokyklinukai žaidžia šaškėmis”. Į varžybas atvyko Biržų rajono savivaldybės švietimo įstaigų priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai ir svečiai iš Pasvalio. Turnyro vyriausias teisėjas Raimondas Palilionis – Lietuvos šachmatų federacijos viceprezidentas. Varžovai buvo išrinkti burtų keliu. Vaikai draugiškai varžėsi, lavino loginį mąstymą, dėmesį, mokėjo ne tik laimėti, bet ir pralaimėti. Varžybas stebėjo nedalyvaujančių varžybose vaikų tėveliai ir darželio darbuotojai. 

             Sveikiname I vietą tarp mergaičių užėmusią lopšelio-darželio ugdytinę Urtę. Jai įteiktas diplomas ir „aukso“ medalis. Edvinas, Andrėja ir Nojus apdovanoti direktoriaus padėkomis. Visi dalyviai gavo LR Seimo nario V. Rinkevičiaus dovanėles ir UAB „Biržų duona” prizus. Ačiū visiems dalyviams, rėmėjams, mokytojams ir teisėjams. 

 

                                                                                                  PATVIRTINTA

                                                                                                                                  Biržų lopšelio–darželio „Drugelis“

                                                                                                                                direktoriaus 2019 m. vasario 14 d.

                                                                                                         įsakymu Nr. V – 23

                                                                                                   PATVIRTINTA

                                                                                                                               Biržų švietimo pagalbos tarnybos

                                                                                                                                direktoriaus 2019 m. vasario 15 d.

                                                                                                         įsakymu Nr. V – 36

TARPTAUTINIO PRIEŠMOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ ŠAŠKIŲ TURNYRO „PRIEŠMOKYKLINUKAI ŽAIDŽIA ŠAŠKĖMIS“ NUOSTATAI

I. SKYRIUS

BENDROSIOS NUOSTATOS

1. Biržų lopšelis–darželis „Drugelis“ pagal sveikatos stiprinimo programą „Sveikatos žingsneliai“ 2019-2023 m. organizuoja tradicinį tarptautinį priešmokyklinio amžiaus vaikų šaškių turnyrą „Priešmokyklinukai žaidžia šaškėmis” (toliau – Turnyras).

2. Turnyro nuostatai skelbiami internetiniame puslapyje: www.lddrugelis.lt

II. SKYRIUS

TURNYRO TIKSLAS

3. Populiarinti ir propaguoti šaškių sportą priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo grupėse.

III. SKYRIUS

TURNYRO UŽDAVINIAI

4. Sudominti vaikus šaškių sportu.

5. Ugdyti nuostatą draugiškai varžytis, mokėti ne tik laimėti, bet ir pralaimėti.

6. Lavinti vaikų loginį mąstymą, dėmesį, gebėjimą žaisti pagal supaprastintas šaškių žaidimo taisykles (žr. 1 priedas).

7. Ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi, gebėjimus greitai ir savarankiškai priimti sprendimą.

IV. SKYRIUS

DALYVIAI

8. Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybių švietimo įstaigų priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai ir Latvijos Respublikos Skaistkalnės vidurinės mokyklos priešmokyklinio skyriaus vaikai.

V. SKYRIUS

TURNYRO ORGANIZAVIMO TVARKA

9. Turnyras organizuojamas dviem etapais ir įgyvendinamas nuo 2019 m. vasario 18 d. iki 2019 m. balandžio 18 d.:

9.1. I etapas – susidomėjusios įstaigos užsiregistruoja iki 2019 m. kovo 18 d. el. paštu info@lddrugelis.lt. Turnyro dalyviai mokosi žaisti šaškėmis ir įstaigose, joms priimtinais būdais, išaiškina po du, geriausiai žaisti išmokusius vaikus (po vieną mergaitę ir berniuką). Užsiregistravusi įstaiga iki 2019 m. balandžio 11 d. praneša dviejų žaidėjų vardus ir pavardes el. paštu info@lddrugelis.lt Dalyviai paruošia trumpą (iki 3 min.) prisistatymą (skanduotę, eilėraštį, dainelę ar pan.).

9.2. II etapas 2019 m. balandžio 18 d. 9.30 val. Biržų lopšelyje-darželyje „Drugelis“ organizuojamos Turnyro varžybos. Varžovai išrenkami burtų keliu. Varžybų trukmė – apie 2 val.

10. Varžybų stebėtojai/teisėjai – nedalyvaujančių varžybose vaikų tėveliai. Vyriausias varžybų teisėjas – Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centro atstovas.

11. Pagrindinis vertinimo kriterijus – laimėtų žaidimų skaičius.

VI. SKYRIUS

TURNYRO ORGANIZATORIAI

13. Biržų lopšelis–darželis „Drugelis“, adresas: Žemoji g. 9, 41171 Biržai, tel. (8 450) 31539.

14. Bendradarbiaujančios įstaigos organizuojant Turnyrą – Biržų rajono švietimo pagalbos tarnyba, Pasvalio rajono savivaldybės švietimo pagalbos tarnyba, Biržų rajono kūno kultūros ir sporto centras.

15. Turnyro vadovė – Ramunė Čigienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui.

16. Turnyro koordinatorė – Daiva Greviškienė, ikimokyklinio ugdymo mokytoja, tel. +370 685 76202.

VII. SKYRIUS

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

17. Turnyro varžybų nugalėtojai apdovanojami Biržų lopšelio-darželio direktoriaus padėkomis ir organizatorių atminimo dovanėlėmis.

18. Priešmokyklinio ugdymo mokytojai, parengę vaikus Turnyrui, gaus Biržų rajono švietimo pagalbos tarnybos pažymas.

1 priedas

Supaprastintos šaškių žaidimo taisyklės

 • Žaidėjų tikslas šaškėse – nukirsti visas priešininko šaškes, arba sudaryti tokią situaciją, kad priešininkui nebeliktų ėjimų. Jeigu nei vienas žaidėjas to padaryti negali, skelbiamos lygiosios.

 • Šaškės žaidžiamos paeiliui, po vieną ėjimą ant juodos spalvos langelių. Žaidimą pradeda šviesiosios (nustatoma burtais) ir einama tik įstrižai, po vieną langelį (taip vaikšto paprastos šaškės, nevirtusios damomis).

 • Priešininko šaškė nukertama peršokant per ją. Kirtimas yra privalomas ir gali būti atliekamas tiek pirmyn, tiek atgal. Nukirstos šaškės nuimamos nuo lentos.

 • Jei yra keli kirtimo variantai, galima pasirinkti vieną iš jų.

 • Vieno ėjimo metu galimi keli kirtimai, jeigu peršokus šaškę atsiduriama langelyje šalia kitos kertamos šaškės.

 • Iki galinės linijos nuėjusi šaškė pavirsta dama (šaškė apverčiama), kuriai suteikiamos papildomos galios – ji gali vaikščioti daugiau negu po vieną langelį iki pat lentos kraštų tiek prieš kirtimą, tiek po jo. Šaškė gali pavirsti dama ir kirtimo metu, jeigu viename iš kirtimo etapų ji atsiduria ant galinės linijos.

________________

***

AKCIJA “VALGYK ČESNAKĄ  IR BŪSI SVEIKAS”

2019 m. sausio 15 d.

“SVEIKATĄ STIPRINANČIŲ MOKYKLŲ BANGA PER LIETUVĄ 2018”

2018 m. balandžio 26 d.

              Darželis įsijungė į Lietuvos sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro nacionalinį renginį, organizuodamas vaikų ir tėvų futbolo varžybas. Dalyvius, susirinkusius Biržų rajono kultūros ir sporto centro salėje, pasveikino darželio direktorė Milda Kazlauskienė ir 3-iosios priešmokyklinio ugdymo grupės šokėjos. Auklėtoja Daiva Greviškienė pakvietė vaikus kartu su tėveliais palenktyniauti linksmosiose estafetėse „Slidininkai”, „Tunelis” ir „Kopėtėlės”. Po to šešiamečiai žaidė futboliuką, pasiskirstę į geltonųjų ir mėlynųjų komandas. Smagios futbolo varžybos vyko ir tarp vaikų tėvelių. Prie jų prisijungė ir tarptautinis savanoris iš Gruzijos Goga Tsaguri. Varžyboms teisėjavo tarptautinis savanoris Alvaro Alonso iš Ispanijos.

              Renginio pabaigoje visi dalyviai pasidabino „medaliais” – riestainiais. Kaip smagu vaikams sportuoti kartu su savo tėveliais !

 

AKCIJA “VALGYK ČESNAKĄ  IR BŪSI SVEIKAS”

2018 m. sausis – vasaris

VAIKO SAVIREGULIACIJOS IR SAVIKONTROLĖS GEBĖJIMŲ UGDYMASIS

2017 m. sausis – gruodis

           2017 m. lopšelyje-darželyje įgyvendinta programa „Vaiko savireguliacijos ir savikontrolės gebėjimų ugdymasis“ finansuota Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos lėšomis.

           Balandžio – gruodžio mėn. vyko 4 teminiai edukaciniai praktiniai užsiėmimai: „Judėjimas ir atsipalaidavimas“, „Ką jaučia kitas?“, Triukšmas ir tyla“ ir „Saugau save ir kitus“ su Biržų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro vaiko sveikatos priežiūros specialiste Vytaute Jurgelevičiene. Užsiėmimų metu vaikai įgijo socialinės emocinės kompetencijos gebėjimus: tinkamai reikšti emocijas, nuotaikas ir jausmus, susilaikyti nuo impulsyvaus elgesio, nusiraminti, atsipalaiduoti žaidžiant, vartant knygutes, būti draugiškam kitiems.

            Rugsėjo mėn. įsigyti aštuoni sėdmaišiai „Gėlelė“ ir įrengta poilsio vieta vaikams darželio bibliotekoje.

PROJEKTAS „NORIU BŪTI ŠVARUS IR SVEIKAS“

2017 m. lapkričio 2 – 30 d.

PROJEKTO TIKSLAS: Formuoti vaikų asmens higienos įgūdžius, glaudžiai bendradarbiaujant su vaikų tėvais, skatinant higieninio ugdymo tęstinumą šeimoje.

Projekte dalyvavo 3-iosios, 5-osios ir 7-osios grupių vaikai, jų tėveliai, vaikų sveikatos specialistai, darželio bendruomenė. 

Projekto metu grupėse buvo įkurti Švaros kampeliai ir sukurtos Asmens higienos atmintinės. Visą mėnesį pokalbių metu buvo ugdomi asmens higienos įgūdžiai, kuriuos praktiškai atlikti padėjo lopšelio-darželio dietistė Eglė ir sveikatos priežiūros specialistė Vytautė. Vaikai išmoko kaip reikia taisyklingai valyti dantukus, sužinojo kokie mikrobai gyvena jų burnytėse ir kaip juos išnaikinti. Jie suprato, kad sveikas būsi tik tada, kai kasdien stengsiesi būti švarus ir tvarkingas. 

Sveikatos priežiūros specialistė supažindino vaikus su Sveiko maisto piramide ir visi kartu grupėse gamino Sveikatos salotas. 

Projekto metu formavosi vaikų asmens higienos ir sveikos gyvensenos įgūdžiai.

Konkursas „Sveikuolių sveikuoliai“

2017 m. spalio 17 d. 

           Biržų ,,Aušros“ pagrindinėje mokykloje vyko Lietuvos mokinių, mokytojų ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistų konkurso ,,Sveikuolių sveikuoliai“ I – etapas. Konkurse dalyvavo Biržų miesto lopšelių-darželių priešmokyklinių grupių ugdytinių komandos. Konkurso tikslas – ugdyti vaikų gebėjimus saugoti ir stiprinti savo ir kitų sveikatą, vertinti savo ir kitų galimą potencialą dirbti komandoje.

          Visos komandos nuotaikingai prisistatė. Komandos dalyviai įsijungė į įvairias rungtis: nešė obuolius, dėliojo vaisių dėliones, atsakinėjo į pateiktus klausimus apie sveikatos saugojimą. Išskirtinę rungtį atliko ir komandų kapitonai.  Mūsų darželio komandą sudarė priešmokyklinio amžiaus vaikai – Pijus Bagočiūnas, Ignas Binkis, Gustė Kasakauskaitė, Agnė Klungytė ir Smiltė Gasparėnaitė. Komandą varžyboms rengė auklėtoja Daiva Greviškienė ir dietistė Eglė Budrytė.

            Vaikai įgijo naujų žinių apie sveikatą, kaip ją reikia saugoti ir stiprinti, patyrė daug gerų emocijų. Už dalyvavimą visoms komandoms buvo įteiktos  padėkos ir  sveiko maisto krepšeliai.

***

PATVIRTINTA

Biržų lopšelio – darželio „Drugelis“

direktoriaus  2017 m. sausio 23 d.

įsakymu Nr. V- 8

 

BIRŽŲ IR PASVALIO RAJONŲ SAVIVALDYBIŲ ŠVIETIMO ĮSTAIGŲ PRIEŠMOKYKLINIO AMŽIAUS VAIKŲ ŠAŠKIŲ TURNYRO „PRIEŠMOKYKLINUKAI ŽAIDŽIA ŠAŠKĖMIS“ NUOSTATAI

 

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

 1. Biržų lopšelis– darželis „Drugelis“ pagal vaikų sveikatos ugdymo programą „Sveikatos žingsneliai“ 2014-2018 m. organizuoja Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybių švietimo įstaigų priešmokyklinio amžiaus vaikų šaškių turnyrą „Priešmokyklinukai žaidžia šaškėmis” (toliau – Turnyras).
 2. Turnyro nuostatai skelbiami internetiniame puslapyje www.lddrugelis.lt. Pasvalio rajono švietimo įstaigoms, kuriose ugdomi priešmokyklinio amžiaus vaikai, Turnyro nuostatai išsiunčiami jų el. paštu.

II. TURNYRO TIKSLAS

      3. Populiarinti ir propaguoti šaškių sportą priešmokyklinio amžiaus vaikų ugdymo grupėse.

III. TURNYRO UŽDAVINIAI

 1. Ugdyti norą ir gebėjimą bendrauti ir bendradarbiauti.
 2. Ugdyti nuostatą draugiškai varžytis, mokėti ne tik laimėti, bet ir pralaimėti.
 3. Sudominti vaikus šaškių sportu.
 4. Lavinti vaikų loginį mąstymą, dėmesį, gebėjimą žaisti pagal supaprastintas šaškių žaidimo taisykles (žr. 1 priedas).
 5. Ugdyti vaikų pasitikėjimą savimi, gebėjimus greitai ir savarankiškai priimti sprendimą.

IV. DALYVIAI

 1. Biržų ir Pasvalio rajonų savivaldybių švietimo įstaigų priešmokyklinio ugdymo grupių vaikai.

V. TURNYRO ORGANIZAVIMO TVARKA

      10.  Turnyras organizuojamas dviem etapais ir įgyvendinamas nuo 2017 m. vasario 10 d. iki 2017 m. kovo 10 d.:

    10.1.  I etapas – susidomėjusios įstaigos apie savo ketinimą dalyvauti Turnyro varžybose praneša el. paštu info@lddrugelis.lt iki vasario 10 d. Turnyro dalyviai  mokosi žaisti šaškėmis ir įstaigose, joms priimtinais būdais, išaiškina po du, geriausiai žaisti išmokusius vaikus (po vieną mergaitę ir berniuką). Iki kovo 6 d. užsiregistravusi įstaiga praneša dviejų žaidėjų vardus ir pavardes el. paštu rcigiene@gmail.com arba telefonu 8 614 76337. Dalyviai paruošia trumpą (iki 3 min.) prisistatymą (skanduotę, eilėraštį, dainelę,  ar pan.).

     10.2. II etapas – 2017 m. kovo 10 d. 10 val. Biržų lopšelyje-darželyje „Drugelis“ organizuojamos Turnyro varžybos.  Varžovai išrenkami burtų keliu. Varžybų trukmė – apie 1 val.

 1.  Varžybų stebėtojai/teisėjai – Biržų Kaštonų pagrindinės mokyklos 9-10 klasių mokiniai ir nedalyvaujančių varžybose vaikų tėveliai, tarptautiniai savanoriai.
 2. Pagrindinis vertinimo kriterijus – laimėtų žaidimų skaičius.

VI. APDOVANOJIMAI

     13. Turnyro varžybų nugalėtojai apdovanojami Biržų lopšelio-darželio direktoriaus padėkomis ir organizatorių atminimo dovanėlėmis.

VII. TURNYRO ORGANIZATORIAI

     14. Biržų lopšelis–darželis „Drugelis“, adresas: Žemoji g. 9, 41171 Biržai, tel. (8 450) 31 539.

     15.  Bendradarbiaujančios įstaigos organizuojant Turnyrą: Biržų švietimo pagalbos tarnyba, Pasvalio rajono savivaldybės švietimo pagalbos tarnyba.

     16. Turnyro vadovė – Daiva Greviškienė,  tel. 8 685 76202.

     17. Turnyro koordinatorė – direktoriaus pavaduotoja ugdymui Ramunė Čigienė, tel. 8 614 76337.

____________________

1 priedas

Supaprastintos šaškių žaidimo taisyklės

 • Žaidėjų tikslas šaškėse – nukirsti visas priešininko šaškes, arba sudaryti tokią situaciją, kad priešininkui nebeliktų ėjimų. Jeigu nei vienas žaidėjas to padaryti negali, skelbiamos lygiosios.
 • Šaškės žaidžiamos paeiliui, po vieną ėjimą ant juodos spalvos langelių. Žaidimą pradeda šviesiosios (nustatoma burtais) ir einama tik įstrižai, po vieną langelį (taip vaikšto paprastos šaškės, nevirtusios damomis).
 • Priešininko šaškė nukertama peršokant per ją. Kirtimas yra privalomas ir gali būti atliekamas tiek pirmyn, tiek atgal. Nukirstos šaškės nuimamos nuo lentos.
 • Jei yra keli kirtimo variantai, galima pasirinkti vieną iš jų.
 • Vieno ėjimo metu galimi keli kirtimai, jeigu peršokus šaškę atsiduriama langelyje šalia kitos kertamos šaškės.
 • Iki galinės linijos nuėjusi šaškė pavirsta dama (šaškė apverčiama), kuriai suteikiamos papildomos galios – ji gali vaikščioti daugiau negu po vieną langelį iki pat lentos kraštų tiek prieš kirtimą, tiek po jo. Šaškė gali pavirsti dama ir kirtimo metu, jeigu viename iš kirtimo etapų ji atsiduria ant galinės linijos.

________________

 AKCIJA „VALGAU ČESNAKĄ IR NESERGU“

2016 M. LAPKRITIS – 2017 M. VASARIS

c1

SVEIKATINIMO AKCIJA DARŽELYJE

2015 m. lapkritis – 2016 m. vasaris

          Atsižvelgus į gydytojų rekomendacijas ir vaikučių tėvelių sutikimus darželio priešmokyklinio amžiaus vaikai kartą per savaitę pietų metu valgo duonos riekelę su sviestu ir česnaku. Česnakas – tai daugiau nei natūralus prieskoninis augalas. Ne veltui jį vadina visų daržovių karaliumi. Jis turi didelę įtaką vaiko sveikatos palaikymui. Nuostabus produktas, kuris ne tik gydo peršalimus, bet ir saugo vaiko organizmą nuo įvairių susirgimų, turi antibakterinių savybių.

          Ankstyvojo ir ikimokyklinio ugdymo grupėse ant stalų padėtos stiklinaitės su susmulkintu česnaku, kurio skleidžiamas kvapas yra veiksmingas iki 100 dienų ir saugo vaikų sveikatą.  Taip pat ir kiekvienoje grupėje yra ąsotėlis su geriamuoju vandeniu. Vaikai bet kada gali įsipilti ir jo atsigerti. Vanduo yra gyvybės eleksyras, kuris yra būtinas augančio vaiko organizmui, nes darželyje vaikai žaisdami judriuosius žaidimus, sportuodami prakaituoja. Atsigėrus vandens susireguliuoja skysčių pusiausvyra.  Vaikams gerti vandenį sveika ir naudinga.

***

RYTMETYS „SVEIKI DANTUKAI“

2015 m. spalio 20 d.

           Pas 5 – 6 metų vaikus į darželį atvyko odontologė Justė Armalaitė ir jos asistentė Renata Ragauskienė. Jos papasakojo kaip reikia prižiūrėti dantukus, kad būtų sveiki, mokė juos taisyklingai valyti. Kiekvienam vaikui padovanojo po dantų šepetėlį.

          Visi kartu žiūrėjo ir aptarė filmuką “Bakteriukas ir Ėduoniukas”. Gydytoja pakvietė visus drąsiai ateiti ir pasitikrinti savo dantukus. Vaikai pasižadėjo valyti dantukus kiekvieną rytą ir vakarą.

          Vaikai atsidėkodami padainavo smagią ir linksmą “Dantukų dainelę”.

          Vaikučiai pažadą įvykdė, kiekvieną dieną po pusryčių išsivalo dantukus ir išsiskalauja burnytę. 

***

  Biržų lopšelis-darželis „Drugelis“ pripažintas sveikatą stiprinančia mokykla ir nuo 2014 m. sausio 2 d. įgyvendina sveikatos stiprinimo programą „Sveikatos žingsneliai“ 2014-2018 m.

PROGRAMOS PRIORITETAS – nuo mažens vaikams formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius ir nuostatas, siekiant tapti įpročiais.

TIKSLAS – visų lopšelio-darželio bendruomenės pozityvaus požiūrio į sveikatos stiprinimą ugdymas, padedant vaikams formuoti sveikos gyvensenos įgūdžius ir nuostatas bei sukuriant palankią psichosocialinę ir fizinę aplinką.

UŽDAVINIAI:

 • 1. Sudaryti fiziškai ir psichologiškai saugią, kiekvieno vaiko poreikius atitinkančią aplinką;
 • 2. Visiems vaikams, turintiems kalbėjimo ir kalbos sutrikimų teikti korekcinę pagalbą;
 • 3. Didinti tėvų ir pedagogų vaidmenį, ugdant vaikų sveikos gyvensenos įgūdžius;
 • 4. Tobulinti lopšelio-darželio bendruomenės narių sveikatos saugojimo ir stiprinimo kompetenciją ir dalintis gerąja darbo patirtimi;
 • 5. Įvairiomis vaikams prieinamomis priemonėmis ugdyti jų visuminę sveikatos sampratą, sveikos mitybos, asmens higienos, fizinio aktyvumo, ligų prevencijos, saugaus elgesio srityse;
 • 6. Kaupti metodinę medžiagą, priemones sveikatos saugojimo ir stiprinimo veiklai organizuoti.